Nákupní košík

Ingo Schultz
Neklidný Středoevropan Viktor Ullmann

404 Kč
Koupit

Doporučená cena 449 Kč

Hudební skladatel Viktor Ullmann (1898–1944) bývá počítán mezi tzv. „terezínské skladatele“, neboť zde, v „ghettu“ Terezín a poté v   nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim, se tragicky uzavřel jeho životní osud. Ten ale nelze redukovat jen na tuto nejtemnější etapu evropských dějin 20. století, která také Ullmanna pro jeho židovský původ odsoudila k předčasnému fyzickému zániku. Jeho pouhých čtyřicet šest let života bylo naplněno neklidem existenčním i geografickým – jeho životní „mapa“ se rozprostírá z rodného Těšína přes Vídeň a Prahu, která se stala jeho domovem, přes německý Stuttgart až po švýcarský Curych. Byl to ale především „neklid“ umělecký, duchovní a tvůrčí, který byl jeho životním hnacím motorem a který nám zanechal hudební odkaz, jehož umělecké kvality autora řadí mezi největší mistry hudby 20. století. A toto dílo v posledních zhruba třiceti letech stále častěji nalézá cestu nejen na světová, ale také na česká koncertní pódia a divadelní scény i do nahrávacích studií. Monografie německého muzikologa Ingo Schultze je dosud nejúplnější a také nejspolehlivější životopisně-analytickou knihou o tomto výjimečném hudebním umělci. Autor vytvořil na základě pečlivého studia pramenů, zachovaných v archivních fondech v zemích střední Evropy, podrobný, vědecky seriózní i čtenářsky poutavě napsaný obraz geniálního hudebníka i myslitele. Protože ale většinu svého dospělého života strávil Viktor Ullmann v tehdy „multikulturní“ Praze, stal se i nedílnou součástí československé hudební kultury první republiky. Proto je český překlad této monografie v závěru doplněn třemi původními domácími studiemi, které českému čtenáři podrobněji přibližují kontext skladatelovy tvorby v meziválečném Československu i recepci jeho díla v České republice v posledních desetiletích.

Ukázka z knihy v PDF

▸ Obsah 

▸ Strany 7-13 

NAMU 2024

Přeložila Magdalena Živná, ISBN 978-80-7331-659-4, vydala Akademie múzických umění v Praze v Nakladatelství AMU, Praha 2024, 1. vydání, 330 stran, rozměr 160x230 mm, vazba V4 s chlopněmi.

Doporučená cena 449 Kč

Autor

Ingo Schultz

Ingo Schultz se narodil v roce 1940 v Magdeburgu, který se později nacházel na území NDR. V roce 1956 se odtud s rodinou přestěhoval do Spolkové republiky Německo. Po absolvování střední školy studoval hudební školu v Hannoveru a poté francouzštinu a hudební vědu v hesenském Marburgu. V roce 1967 získal Schultz doktorát z hudební vědy s prací Studie o pojetí hudby a hudební teorie Johanna Heinricha Alsteda. Poté čtyři desetiletí působil jako profesor na gymnáziu ve Flensburgu (Šlesvicko-Holštýnsko). Během jedné cesty do Berlína počátkem 90. let 20. století zažil první provedení komorní opery Viktora Ullmanna Císař Atlantidy aneb Odepření smrti operním souborem v Berlíně-Neuköllnu a měl také možnost studovat kopii autografu. Na základě tohoto podnětu se rozhodl v následujících letech intenzivně věnovat zkoumání života a díla tohoto pronásledovaného a zapomenutého skladatele. V roce 1991 se Schultz stal členem berlínské odborné společnosti musica reanimata, která se věnuje pronásledovaným skladatelům. Účastnil se jejích sympozií, věnovaných Ullmannovi, a v její ediční řadě Verdrängte Musik (Potlačená hudba) vydal dva svazky o skladateli. V roce 2008 vyšla v nakladatelství Bärenreiter-Verlag v Kasselu jeho zásadní monografie o Viktoru Ullmannovi.

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a dostávejte novinky z NAMU do e-mailové schránky.

Přihlášení k newsletteru »

Kontakt

Nakladatelství AMU
Malostranské náměstí 12
118 00 Praha 1
Tel.: (+420) 234 244 537
E-mail: knihy@amu.cz
E-mail: books@amu.cz
IČO: 61384984
DIČ: CZ61384984

Provozní doba

Vážení zákazníci, z provozních důvodů budeme objednávky došlé v termínu 1.-18. 8. 2024 průběžně zpracovávat od 19. 8. 2024. Děkujeme za pochopení.

Prodej knih:
úterý 9.00-13.00
čtvrtek 9.00-13.00

Vyzvedávání objednávek:
úterý 9.00-13.00
čtvrtek 9.00-13.00

 

Náš web používá statistické cookies a analytické cookies sociálních sítí. Děkujeme za váš souhlas s jejich používáním.