Nákupní košík

Synne Behrndt, Sodja Lotker
Dramaturgy and Research in Devised Theatre

89 Kč
Koupit

Doporučená cena 99 Kč

Split into two parts the book delves into the non-interpretive theatre research process and the critical role of the dramaturg. The "Dialogues" chapter highlights the creative process, particularly the collective authoring method known as "devising." Synne Behrndt blends artist interviews and theoretical viewpoints to argue that devising and performance are forms of research in themselves. Additionally, the author explores the dramaturg’s function in this process. 

In Sodja Zupanc Lotker’s chapter called „Dynamic systems“, she examines various theatre projects, including contemporary dance, drama, site-specific performances, audio projects, and performance auctions. Each of these projects begins with a theme, question, or experience. The author views dramaturgy as a dynamic process in which the project takes shape in front of the audience. The performance acts as a projection screen, offering the performers and audience a collaborative reflection, continually providing new stimuli and experiences. Dramaturgy itself is the network of stimuli that culminates in this reflective process.

 

Kniha se zabývá výzkumným procesem a rolí dramaturga v autorském neinterpretačním divadle a sestává ze dvou částí. Kapitola Rozhovory se zaměřuje na tvůrčí proces s důrazem na metodu „devising“ (kolektivní autorské tvorby). Synne Behrndt v ní propojuje rozhovory s umělci a teoretické pohledy, aby shromáždila argumenty k tvrzení, že devising a performance samy o sobě jsou výzkumem, a zabývá se rolí dramaturga v tomto procesu.  

Text Sodji Zupanc Lotker popisuje divadelní projekty v šíři od současného tance přes činohru až po site specific, audio projekty, performativní parfémy či aukce představení. Ty často započínají tématem, otázkou nebo zkušeností. Dramaturgii v tomto procesu chápe jako dynamický proces, v němž se projekt vyjevuje publiku. Performance je jakési projekční plátno, nabídnuté divákům ke společnému uvažování, nekonečné, neustále přinášející nové podněty, nové zkušenosti. Dramaturgie je pak síť podnětů, z nichž toto přemýšlení vzniká.

 

Ukázka z knihy v PDF

▸ Content 

▸ Pages 9-11 

NAMU 2024

ISBN 978-80-7331-657-0, vydala Akademie múzických umění v Praze v Nakladatelství AMU, Praha 2023, 1. vydání, počet stran 78, rozměr 110x180 mm, vazba V2.

Doporučená cena 99 Kč

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a dostávejte novinky z NAMU do e-mailové schránky.

Přihlášení k newsletteru »

Kontakt

Nakladatelství AMU
Malostranské náměstí 12
118 00 Praha 1
Tel.: (+420) 234 244 537
E-mail: knihy@amu.cz
E-mail: books@amu.cz
IČO: 61384984
DIČ: CZ61384984

Provozní doba

Prodej knih:
úterý 9.00-13.00
čtvrtek 9.00-13.00

Vyzvedávání objednávek:
úterý 9.00-13.00
čtvrtek 9.00-13.00

 

Náš web používá statistické cookies a analytické cookies sociálních sítí. Děkujeme za váš souhlas s jejich používáním.