Nákupní košík

Pozapomenutý příběh hudebního a duchovního ahasvera Viktora Ullmanna

29. 4. 2024

Viktor Ullmann byl výrazný skladatel meziválečné avantgardy, žák Arnolda Schönberga, antroposof a také jeden z „terezínských“ skladatelů. S dílem této neprávem pozapomenuté česko-rakousko-židovské hudební osobnosti se čím dál častěji setkává i české hudební publikum, mimo jiné i díky loňskému nastudování dvou oper v Národním divadle Moravskoslezském. Český překlad monografie z pera německého muzikologa Inga Schultze nyní podrobně seznamuje čtenáře s jeho barvitým životním příběhem v Evropě první poloviny dvacátého století. Knihu vydalo Nakladatelství AMU ve spolupráci s agenturou Noemi Arts & Media u příležitosti osmdesátého výročí Ullmannovy násilné smrti v Osvětimi.

Ullmann (1898–1944) bývá řazen mezi tzv. „terezínské skladatele“, neboť v „ghettu“ Terezín tvořil a v nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim se tragicky uzavřel jeho životní osud. Ten ale nelze redukovat jen na tuto nejtemnější etapu evropských dějin 20. století. Čtyřicet šest let jeho života bylo naplněno neklidem existenčním i geografickým – Ullmannova životní „mapa“ se rozprostírá z rodného Těšína přes Vídeň a Prahu, která se stala jeho domovem, přes německý Stuttgart až po švýcarský Curych. Byl to ale především „neklid“ umělecký, duchovní a tvůrčí, který byl jeho životním hnacím motorem a který nám zanechal hudební odkaz, jehož umělecké kvality autora řadí mezi největší mistry hudby 20. století. A toto dílo v posledních zhruba třiceti letech stále častěji nalézá cestu nejen na světová, ale také na česká koncertní pódia a divadelní scény i do nahrávacích studií.

Monografie německého muzikologa Inga Schultze je dosud nejúplnější a také nejspolehlivější životopisně-analytickou knihou o tomto výjimečném hudebním umělci. Autor vytvořil na základě pečlivého studia pramenů, zachovaných v archivních fondech v zemích střední Evropy, podrobný, vědecky seriózní i čtenářsky poutavě napsaný obraz geniálního hudebníka i myslitele. Protože ale většinu dospělého života strávil Viktor Ullmann v tehdy „multikulturní“ Praze, stal se i nedílnou součástí československé hudební kultury první republiky. Proto je český překlad doplněn třemi původními domácími studiemi, které českému čtenáři podrobněji přibližují kontext skladatelovy tvorby v meziválečném Československu i recepci jeho díla v České republice v posledních desetiletích.

Knihu jsme pokřtili 4. dubna v Sále Martinů na HAMU. Křest byl spojen s koncertním programem z Ullmannových skladeb v Podání Ireny Troupové a Jana Duška. Foto: Zdeněk Chrapek

Ingo Schultz (1940) vystudoval hudební školu v Hannoveru a poté francouzštinu a hudební vědu v hesenském Marburgu. V roce 1967 získal doktorát z hudební vědy s prací Studie o pojetí hudby a hudební teorie Johanna Heinricha Alsteda. Následně čtyři desetiletí působil jako profesor na gymnáziu. Během jedné cesty do Berlína počátkem 90. let 20. století zažil první provedení komorní opery Viktora Ullmanna Císař Atlantidy aneb Odepření smrti operním souborem v Berlíně-Neuköllnu a měl také možnost studovat kopii autografu. Na základě tohoto podnětu se rozhodl se v následujících letech intenzivně věnovat zkoumání Ullmannova života a díla. V roce 2008 vyšla v nakladatelství Bärenreiter-Verlag zásadní monografie, kteropu nyní čtenářům předkládáme v překladu Magdaleny Živné.

Katalog  FilmDivadloHudba

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a dostávejte novinky z NAMU do e-mailové schránky.

Přihlášení k newsletteru »

Kontakt

Nakladatelství AMU
Malostranské náměstí 12
118 00 Praha 1
Tel.: (+420) 234 244 537
E-mail: knihy@amu.cz
E-mail: books@amu.cz
IČO: 61384984
DIČ: CZ61384984

Provozní doba

Prodej knih:
úterý 9.00-13.00
čtvrtek 9.00-13.00

Vyzvedávání objednávek:
úterý 9.00-13.00
čtvrtek 9.00-13.00

 

Náš web používá statistické cookies a analytické cookies sociálních sítí. Děkujeme za váš souhlas s jejich používáním.