S Janem Jiříkem jsme si povídali o vzniku jeho knihy Divadlo a utopie.
Seriály jako American Gothic, Temný případ nebo Ostré předměty se těší značné oblibě a v mnoha případech se na čas staly vlajkovou lodí nabídky streamovacích služeb. V Nakladatelství AMU právě vychází kolektivní monografie Jižanská gotika v současných televizních seriálech, která je věnovaná gotickým projevům v těchto i dalších seriálech zasazených do oblasti jihu Spojených států.
S Markétou Kinterovou jsme si 4 roky od vydání povídali o dalším životě její knihy.
Nová rozsáhlá kolektivní monografie s názvem Proměny nonverbálního divadla mapuje kořeny české pantomimy a pohybového divadla, reflektuje současné nonverbální divadlo, jeho klíčové soubory a osobnosti a dotýká se i pedagogických trendů v oboru. Zkoumá nonverbální divadlo zejména v žánrech pantomimy, fyzického divadla, klaunerie, herectví s maskou či objekty a improvizace. Akcentuje při tom tvůrce a kolektivy spojené s katedrou nonverbálního divadla HAMU.
Viktor Ullmann byl výrazný skladatel meziválečné avantgardy, žák Arnolda Schönberga, antroposof a také jeden z „terezínských“ skladatelů. S dílem této neprávem pozapomenuté česko-rakousko-židovské hudební osobnosti se čím dál častěji setkává i české hudební publikum, mimo jiné i díky loňskému nastudování dvou oper v Národním divadle Moravskoslezském. Český překlad monografie z pera německého muzikologa Inga Schultze nyní podrobně seznamuje čtenáře s jeho barvitým životním příběhem v Evropě první poloviny dvacátého století. Knihu vydalo Nakladatelství AMU ve spolupráci s agenturou Noemi Arts & Media u příležitosti osmdesátého výročí Ullmannovy násilné smrti v Osvětimi.
Kniha autorského kolektivu sdruženého kolem Divadelní fakulty AMU nazvaná Divadlo a etika nabízí několik možných perspektiv, ze kterých lze nahlížet na etické výzvy, otázky a dilemata spojená se současnou divadelní praxí v českém i mezinárodním kontextu. Věnuje se mimo jiné užívání moci na uměleckých školách, podmínkám, ve kterých tvoří mladí umělci, umělkyně a tvůrčí kolektivy, dává nahlédnout do způsobů, jakými současní divadelníci a divadelnice tvoří a jak o svých jednotlivých typech divadla přemýšlejí, a přináší také do českého odborného prostředí některá méně známá témata, jako je ekoscénografie a posthumánní obrat. Devátého dubna jsme ji s autorským týmem a děkanem DAMU Karlem Tománkem pokřtili v Divadle Na Zábradlí.
Další autorkou v našem cyklu je docentka Daniela Jobertová z katedry teorie a kritiky DAMU.
Tomáš Reindl je skladatel, multiinstrumentalista, hráč na tabla a taky odborník na mimoevropskou hudbu a pedagog HAMU.
V duchu edice Rozhraní věnují kapitoly nové kolektivní monografie pozornost tomu, co fotografie doprovází, sousedí s nimi a obklopuje je, co je k nim přidáváno nebo naopak k čemu jsou ony přidávány. Figuru paratextu si autoři vypůjčují z literární vědy pro označení této transtextuální či transmediální hraniční oblasti. Neomezují se výlučně na vztahy obrazu a textu, spíše je zajímají způsoby, jak jsou fotografie ukotveny ve světě.
Rádi bychom vám trochu přiblížili naše autory. Proto se jich ptáme, kde a jak se jim dobře píše a co nového chystají. Prvním je mediální teoretik Martin Charvát.
Vychází další díl série určené všem zájemcům o zvukovou tvorbu ve filmu, tentokrát věnovaný dramaturgii audiovizuálního díla. Jaká je úloha zvuku pro vyprávění příběhu, tvorbu filmového světa a jak zvukem vyvolat emoce? K čemu všemu lze použít zvuk, jehož zdroj nevidíme, a jak ve filmu pracovat s tichem?
Přihlaste se k odběru newsletteru a dostávejte novinky z NAMU do e-mailové schránky.
Nakladatelství AMU
Malostranské náměstí 12
118 00 Praha 1
Tel.: (+420) 234 244 537
E-mail: knihy@amu.cz
E-mail: books@amu.cz
IČO: 61384984
DIČ: CZ61384984
Prodej knih:
úterý 9.00-13.00
čtvrtek 9.00-13.00
Vyzvedávání objednávek:
úterý 9.00-13.00
čtvrtek 9.00-13.00