Nákupní košík

Tomáš Reindl
Indický rytmický systém: Zdroj inspirace západních skladatelů

206 Kč
Koupit

Doporučená cena 229 Kč

Důmyslnost a konceptuální systematičnost, jimiž oplývá rytmika severoindické i jihoindické klasické hudby, v evropské hudební historii rozhodně nenajdeme. Čtenář má možnost se seznámit s tradičními principy a koncepty severoindické a jihoindické rytmiky, s rytmickými cykly a způsoby jejich počítání, s indickými polyrytmickými formami, se systémem rytmických slabik, jež se používají k výuce i k interpretaci, a v neposlední řadě s indickými bubny tabla, se kterými jsou některé rytmické struktury úzce spjaty. Ve druhé části knihy se pak autor zabývá konkrétními případy a způsoby, jakými kontakt s indickou rytmikou ovlivnil tvorbu některých západních hudebních skladatelů.

"Tomáš Reindl je jedním z mála našich znalců indické hudby i vystudovaných hráčů na bubínky tabla, a logicky tedy jediným odborníkem, který je schopen na dané téma sepsat odbornou knihu. Kniha Indický rytmický systém nejprve podrobně popisuje rozdíly mezi dvěma zásadními hudebními školami, severní hindustánskou a jižní karnatickou. Následuje pro Evropana velmi přínosná kapitola, jak porozumět indickému rytmickému systému z pozice západní hudební teorie, s konkrétními příklady, jak indické rytmy inspirovaly Olivera Messiaena, Philipa Glasse i další západní skladatele. Nechybí tu ani velmi stručná zmínka o technice konnakol, tedy vyjádření rytmických frází pomocí hlasu. Knihu doprovázejí i zvukové ukázky, volně dostupné na internetu z adresy http://www.tomasreindl.cz/kniha-audio.html." napsal Petr Dorůžka pro Rock & All. 

Ukázka z knihy v PDF

▸ Obsah 

▸ Strany 42-47 

NAMU 2018

ISBN 978-80-7331-458-3, vydalo Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze, Praha 2017, 1. vydání, 122 strany, vazba V2.

Doporučená cena 229 Kč.

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a dostávejte novinky z NAMU do e-mailové schránky.

Přihlášení k newsletteru »

Kontakt

Nakladatelství AMU
Malostranské náměstí 12
118 00 Praha 1
Tel.: (+420) 234 244 537
E-mail: knihy@amu.cz
E-mail: books@amu.cz
IČO: 61384984
DIČ: CZ61384984

Provozní doba

Vážení zákazníci, na základě nařízení vlády rušíme do odvolání vyzvedávání objednávek s osobním odběrem. Ostatní objednávky budou průběžně vyřizovány. Děkujeme za pochopení. 

Z výše uvedených důvodů taktéž pozastavujeme příjem všech tiskových zakázek.

Dear customers, following the government regulations the collection of orders with personal collection is called off until further notice. Other orders will be processed continuously. Thank you for your understanding.

For the above reasons, we also suspend receipt of all print orders.