Art of place – creation from space (e-book)
BOOK IN ENGLISH
ISBN 978-80-7331-259-6, Published by AMU – Academy of Performing Arts in Prague, Prague 2012, PDF format. Vydala Akademie múzických umění v Praze, Praha 2012, formát PDF.
x
Kategorie

Radoslava Schmelzová (ed.), Tomáš Žižka (ed.) →
Art of place – creation from space (e-book)

EN
Publication "Art of place – creation from space" is a study of site specific performance in the Czech Republic made by pedagogues and students of Academy of performing arts in Prague (AMU). It shows their experiences with performing in non-traditional spaces. The publication informs about the pilot study program on AMU, which was opened officially in 2013, as well as about the pilot student site specific projects.

CZ
Publikace v anglickém jazyce s názvem "Art of place – creation from space" je studií site-specific performerství v České republice, vytvořená pedagogy a studenty Akademie múzických umění v Praze (AMU). Ukazuje jejich zkušenosti s performerstvím v netradičních prostorech. Publikace informuje o pilotním studijním programu na AMU, který byl oficiálně otevřen v roce 2013, a o pilotních studentských site specific projektech.

Download free e-book in PDF / Stáhněte si zdarma e-knihu v PDF:
Art of place

x
VYHLEDÁVÁNÍ
x
Související tituly
Naposledy
prohlížené
Radoslava Schmelzová (ed.), Tomáš Žižka (ed.): Art of place – creation from space (e-book)