NáhledDodalovi / Průkopníci českého animovaného filmu
BĚŽNÁ CENA … 499 KČ
NAŠE CENA … 449 KČ KOUPIT
ISBN 978-80-7331-264-0, vydali Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze a Národní filmový archiv, Praha 2013, 1. vydání, 360 stran, vazba V4.
x
Ukázky z knihy

Eva Strusková →
Dodalovi / Průkopníci českého animovaného filmu

Kniha, jejíž nedílnou součástí je DVD nazvané Dodalovi / filmy a dokumentace, shrnuje tvorbu a životní osudy Karla Dodala a jeho dvou partnerek Hermíny Týrlové (krátce též Dodalové) a Ireny Rosnerové (posléze Dodalové). Publikace tak nejen textem, ale i obrazem představuje dosud neznámou kapitolu z meziválečného vývoje české kinematografie.
Produkce ateliéru IRE-film, prvního profesionálního studia animovaných filmů v Praze, vytvořila v druhé polovině třicátých let 20. století základy moderního reklamního filmu v tehdejším Československu a svým způsobem rozvinula soudobé možnosti animovaného filmu. Kniha a DVD obsahující řadu obrazových i zvukových dokumentů zachycuje také dobu věznění Ireny Dodalové v Terezíně v letech 1942 až 1945, přičemž přibližuje příběh zcizených filmových výstřižků z tohoto období.
Dále sleduje poválečné tvůrčí cesty Dodalových v americkém a argentinském exilu. Závěr knihy hledá odpověď na otázku do jaké míry mohlo mít umělecké úsilí Dodalových vliv na český poválečný animovaný film, který získal mezinárodní proslulost.


Recenze v Kino Ikon 2014, č. 1
Review in Homo felix
Recenze v Cinepuru č. 90
Recenze na www.ihned.cz
Recenze na serveru 25fps.cz
Recenze na www.kulturissimo.cz
Rozhovor s Evou Struskovou v pořadu Mozaika na Českém rozhlase
Recenze na serveru Loutkar.eu
UPC – 3 minuty s … Eva Strusková
Recenze na www.viposobnosti.eu
Recenze na www.kultura21.cz

x
VYHLEDÁVÁNÍ
x
Související tituly
Naposledy
prohlížené
Eva Strusková: Dodalovi / Průkopníci českého animovaného filmu